Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок што се одржа во Вашингтон

Од:

Потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон.

Молитвениот појадок е настан кој на едно место ги собира меѓународните претставници од различни националности, вери и религии заедно со членовите на Американскиот Конгрес и претставниците на Администрацијата на САД. Оваа година на настанот се обратија Претседателот на САД, Џо Бајден и Кралот на Јордан, Абдула II. Обединувањето, соработката и меѓусебната поддршка беа во фокусот на пораките кои оваа година беа испратени во рамки на овој настан.

ВМРО-ДПМНЕ е политичка партија која гради и негува цврсти односи и пријателства со своите меѓународни партнери, напиша Муцунски на својата фејсбук страна и додаде дека за него вистинско задоволство е учеството на Националниот молитвен појадок.

Муцунски потенцираше дека присуството на овој настан е уште една потврда за одличнте односи со нашите партнери од САД, можност за промоција на стратешките интереси на Македонија и градење на нови мостови на меѓународно ниво кои се засноваат на меѓусебна почит, соработка и разбирање.

„Овој настан и останатите средби кој ги остварив рамки на посетата на Соединетите Американски Држави се одлична основа за продлабочување на меѓусебното партнерство и соработка“, заклучи тој во својата фејсбук објава.

Би можело да ве интересира

Муцунски: Хумана урбанизација, рамномерен развој и проекти во секое населено место

(Видео) Муцунски: Две години поддршка за младите, образовниот процес и спортските клубови

Муцунски: Со проектот на идната влада на ВМРО-ДПМНЕ за реалокација на средствата од централниот буџет кон локалната власта ветувам 100 процентна реализација на програмата до 2025 година

Муцунски: Комплетна реконструкција на „Патрик“ – местото каде растеа голем број генерации од Аеродром, сега добива нов и модерен изглед

(Видео) Муцунски: Две години одговорно работење и грижа за Аеродром, се соочуваме со сите предизвици и создаваме подобри услови за живот

(ВИДЕО) Муцунски: Ова е најнегативниот извештај во историјата на Македонија