Мртва трка меѓу Пендаровски и Сиљановска

Од:

Обработени се 70 отсто од избирачките места односно повеќе од 2.400, а станува збор за првични неофицијални резултати кои по електронски пат стигнале до ДИК.

Од вкупно обработени 464 986 гласови, Пендаровски има 198 361, а Сиљановска 192 259, Блерим Река 54 901.

Неважачки има 18 984. Ова се сукцесивни реултати кои постојано се менуваат од минута во минута и кои може да се следат во живо на интернет страницата на ДИК.

Последната прес-конференција во ДИК за одѕивот и првичните резултати се очекува по 22 часот.

Галена Николовска-Ризвановиќ

Би можело да ве интересира

Гуаидо ќе ги бојкотира предвремени избори

Предвремените парламентарни избори ќе ја чинат Австрија и општините околу 20 милиони евра

„Газета експрес“: Вонредните избори во Косово на 29 септември

Татјана Ташкова

На 13 октомври ќе се одржат парламентарни избори во Полска

Доколку не се исполнат барањата до средина на септември српската опозиција ќе ги бојкотира изборите

Светскиот македонски конгрес бара распуштање на Собранието и предвремени избори