МОСТ: Резултатите се тесни, не сме во можност да проектираме мандати

Од:

Граѓанската асоцијација МОСТ го следеше денешното гласање со 900 набљудувачи. На 696 гласачки места, избрани според случаен и репрезентативен примерок, биле распоредени исто толку набљудувачи, со што биле покриени 20% од вкупниот број на гласачки места на територијата на целата држава, како и 20% во рамките на секоја изборна единица.

dobivaj vesti na viber

Според податоците добиени од програмата за паралелно сумирање на гласовите (ПВТ), која претставува математичко-статистичка научна метода, одѕивот на гласачите по изборни единици е следниот: ИЕ 1 – 53,42, ИЕ 2 – 49,53, ИЕ 3 – 57,76, ИЕ 4 – 61,85, ИЕ 5 – 51,13, ИЕ 6 – 40,84 отсто.

„Што се однесува до резултатите од изборите, поради тесните резултати и маргината на грешка која ПВТ примерокот ја продуцира, МОСТ не е во можност да ја проектира распределбата на мандати по изборни единици. Според обработените податоци од ПВТ примерокот, резултатите по изборни единици се следни: Изборна единица 1 – максимална маргина на грешка 2, ДПА – 0,85, Политичка партија Демократи – 0,1, Коалиција Можеме – 33,81, Левица – 7,32, Алијанса за Албанците и Алтернатива – 9,31, Глас за Македонија – 0,51 осто.
Набљудувачите на МОСТ во целиот изборен процес денеска констатираа само една нерегуларностг на гласачко место во кичевско кога гласач го фотографирал избирачкото ливче и според нив изборниот ден поминал во регуларна атмосфера со почитрување на мерките за заштита.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Нарушена е безбедноста на надвозникот кај Визбегово

Горан Наумовски

Објавени нови сателитски снимки од разурнатиот мост кај Херсон

За уривање на мостот во Индија уапсени се девет лица

(ВИДЕО) Мост се урна за време на церемонијата на сечење лента во Конго

(ВИДЕО) Се сруши најдолгиот мост во Кина

Следува уште една изборна година

Ана Ололовска