МОСТ: Пендаровски освоил 44,47% наспроти Силјановска Давкова со 44,32%

Стево Пендаровски освоил 44,47 проценти наспроти Гордана Силјановска Давкова која има осоено 44,32 отсто од гласачите кои денеска гласаа на шестите претседателски избори, за Блерим Река гласале 10,98 проценти, покажуваат резултатите на Граѓанската асоцијација МОСТ. Од асоцијацијата нагласуваат дека максимална маргина на грешка е од +/- 0,5 проценти.

МОСТ го следеше денешното гласање со повеќе од 1.500 набљудувачи. На 1.160 гласачки места, избрани според случаен и репрезентативен примерок, биле распоредени исто толку набљудувачи, со што биле покриени 33 проценти од вкупниот број на гласачки места во Република Северна Македонија.

Според Граѓанската асоцијација, податоците добиени од ПВТ програмата, покажала 41,67 проценти одѕив на гласачите, со маргина на грешка од +/- 0,5%. Процентот на неважечки ливчиња е 4,33 отсто.

Од МОСТ напоменуваат дека поради фактот што резултатите за првите два кандидати се во маргината на грешка, можно е во официјалните резултати да има промена во редоследот на првите два кандидати според освоените гласови.

Би можело да ве интересира

Конечни резултати од парламентарните избори во Грција

Украдена гласачка кутија во атинска населба

Татјана Ташкова

Нова демократија во предност пред СИРИЗА

Aкредитирани 320 грчки и странски новинари за изборите во Грција

Грците очекуваат новата Влада да им влее повеќе оптимизам за подобра иднина

Мицотакис на гласачкото место пречекан со слогани за и против него