Момче од Скопје уценувал малолетничка со фотографии со експлицитна содржина

Од:

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против А.Д.(18) од сeлото Љубин, општина Сарај, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „прикажување на порнографски материјал на малолетник” по член 193 и кривично дело „производство и дистрибуција на детска порнографија”.

„Во јануари 2023 година, пријавениот уценил малолетничка да му прати фотографии со експлицитна содржина за да не каже на нејзините родители за нивната љубовна врска. А откако му ги пратила сликите, тој ги препратил на нејзините најблиски и на соучениците“, велат од полицијата.

Би можело да ве интересира

Маж следел малолетничка и ја уценувал, па и го украл мобилниот телефон

МВР: Пронајдена е малолетничката што беше пријавена дека се оддалечила од домот

Командири му платиле по 2.000 евра на затвореник кој ги измамил ветувајќи им унапредување: Вонреден надзор во Идризово

Орце Костов

Малолетничка е нападната во скопскиот Градски парк

Полицијата уапси син и татко од кои уценувале скопјанец со видеа со експлицитна содржина

МВР уапси скопјанец: Уценувал познаничка со наводни компромитирачки фотографии