МНР: Тројца руски дипломати се прогласени за непожелни во државава

Од:

На 12-ти септември, во Министерството за надворешни работи беше повикан Амбасадорот на Руската Федерација кому му беше врачена дипломатска нота, со која тројца дипломати во Амбасадата на Руската Федерација во Скопје беа прогласени како непожелни во државата (persona non grata), извести денеска МНР.

„Ваквата одлука е донесена по информациите добиени од надлежните органи за преземени активности кои се во спротивност со Виенската конвенција за дипломатски односи“, се вели во соопштението за јавноста.

Би можело да ве интересира

Двесте војници на АРМ ќе ги возат министрите на ОБСЕ

Орце Костов

Османи на маки: Лавров побарал да дојде во Скопје, но воздушниот простор е затворен за руски авиони

Орце Костов

МНР: Нема да се потрошат ниту половина од планираниот буџет од 900.000 евра за наем на возила за самитот на ОБСЕ

Орце Костов

МНР: Тројца наши државјани безбедно ја напуштија Газа

Горан Наумовски

Луксуз во време на криза: МНР ќе потроши 900.000 евра за наем на 175 возила за самитот на ОБСЕ

Орце Костов

Брачниот пар од Македонија е на 12 километри од преминот со Египет, чека евакуација

Катерина Ѓуровски