МНР објави дежурен телефонски број од Генералниот конзулат во Солун

Министерството за надворешни работи објави дежурен телефонски број на кој македонските државјани ќе можат да се јават доколку евентуално се повредени во невремето што го зафати синоќа полуостровот Халкидики во Грција.

Дежурниот број од Генералниот конзулат во Солун е 00306987200410.

Засега ниеден македонски државјанин не пријавил штета од невремето. Во тек се дополнителни проверки од страна на надлежните институции.

Генералниот конзулат на Северна Македонија е во постојан контакт со надлежните служби.

Во невремето што го погоди Халкидики, една најпосетуваните летни дестинации на македонските туристи, животот го загубија најмалку седум лица, меѓу кои и две деца, а десетици се повредени.

Би можело да ве интересира

Скопје и Сеул воспоставија дипломатски односи

Ана Ололовска

Димитров: Прашањето за статусот на СЈО да се затвори за 100-процентна шанса за датум во октомври

Ана Ололовска

Чавушоглу: Ние сме природни сојузници, а сега веќе ќе бидеме партнери и во НАТО

Ана Ололовска

Чавушоглу: Секогаш ја поддржуваме Македонија, очекуваме конкретни чекори за ФЕТО

Ана Ололовска

Димитров по апсењето на Боки 13: Системот, со сите маани, почнува да се бори со криминалот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стоилковски: Трет месец македонската дипломатија не е здравствено осигурана

Ана Ололовска