Митрески: За укинување на техничка Влада потребен е консензус, предвремени избори нема да има

Од:

Измените на законот за Влада и укинувањето на техничката влада се прашање на консензус меѓу четирите најголеми парти во Собранието рече на прес конференција координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески.

dobivaj vesti na viber

– Во врска со тоа што го наметнува ВМРО-ДПМНЕ како прашање и како теза спориме две работи. Првата работа иако на одговор на прашање дека техничката Влада не е условена со одржување на предвремени парламентарни избори јасно е на стартот и на сите изјави дека условувањата се со предвремени парламентарни избори. Затоа сакам да спорам две работи за овој нивни предлог. Првата е начинот на којшто е доставен овој предлог а тоа значи дека и според договорот пржински значи дека измените на Законот за влада треба да биде консензус помеѓу четирите најголеми политички партии во Собранието а не на ваков начин со еднострано изразена волја на една партија, рече Митрески.

Според Митрески спорен е итајминог во кој ВМРО-ДПМНЕ го поднесува предлогот со оглед дека како што рече предвремени избори нема да има и партиите имаат време да дискутираат и за постигнат консезус по пова прашање.

– Очигледно безидејноста на ВМРО-ДПМНЕ во овој период , во овој тежок период кога државата се соочува и со енергетска криза и со кризата предизвикана од пандемијата, со борбата за зачувување на животниот стандард на граѓаните нема што друго да понуди освен да прави политички театар за јавноста, вели Митрески.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Ако СДС не поддржуваат фашизам зошто поддржаа отворање на културен клуб со името на фашистот Цар Борис

СДСМ Битола: Втор месец учениците немаат автобуски превоз

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Коциќ: СДСМ е наследничка на НОБ, а ВМРО-ДПМНЕ на Ванчо Михајлов, извршителот на фашистичкиот Трет Рајх

Ана Ололовска

СДСМ: Ковачевски на маса со европските лидери, Мицкоски изолиран со Апасиев

Ана Ололовска

СДСМ: На Мицкоски не му е гајле за граѓаните, само тендерите му се во глава

(ВИДЕО) Костовски: ВМРО-ДПМНЕ да ја прекине блокадата во Собранието и да ги поддржи законите за енергетската криза

Ана Ололовска