Митева: СДСМ го нуди најлошото за нашите општини

Од:

Истите градоначалници се избраните функционери со кои располага СДСМ. Овие имиња се доказ дека во СДСМ се применува практика на пристрасност при доделување работни места и други предности на доверливи соработници, особено во политиката и меѓу политичарите. Кронизмот е спротивно на меритократија, во која назначувањата се вршат исклучиво по квалификација рече на прес конференција портпаролката на ВМРО-ДПМНЕ, Марија Митева.

„Уништени општини, нереализирани проекти и незадоволни граѓани е резултат кој го направија градоначалниците на СДСМ. Со именувањето на овие луѓе за втор мандат, СДСМ го покажа своето вистинско лице. Сите 35 имиња до сега се луѓе кои ги прати неработење и скандали. Перцепцијата за Шилегов е дека до сега е најнеуспешниот градоначалник на Град Скопје, Велимир Смилевски има 0% реализација од ветените десетина носечки проекти за Бутел, Ацо Велковски познатиот градоначалник на Лозово е познат по неколку работи мобинг, општинска лотарија која случајно заврши во рацете на неговата ќерка и по тоа што најверојатно отсуствувал од работа 185 дена. Константин Георгиевски добро познат како човекот во чиј мандат во Охрид се изградија дивоградби и истите не беа стопирани. Борче Георгиевски во Гази Баба не понуди ниедно решение за проблемите на граѓаните“ – рече Митева.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Арсовска кандидатката на Груевски, е иста како него, кукавички бега од новинарски прашања и соочување со јавноста

А1он

СДСМ кампањата ќе ја почне во Битола, а ќе ја заврши во Куманово

Катерина Павлова-Николовска

Кузеска: Кадри на Груевски и осомничени лица, тоа е понудата на Мицкоски за градоначалници

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ е против граѓаните, блокира и кочи закони што носат придобивки за сите

ВМРО ДПМНЕ: ЈП Лајка не демантира судир на интереси, ДКСК да поведе постапка и да утврди колку пари се испумпани со судир на интереси

А1он

ВИДЕО: О.Г.А.Н. штанца анкети секој ден, а во седиштето нема никој и се вејат пелени

Маја Илиевска-Пачемска