(ВИДЕО) Мисовски до Вељаноски: Ти за беспари се понижуваш да штитиш злосторничко здружение

Од:

Пратеникот од НСДП, Горан Мисовски го обвини претседателот на Собранието од претходниот пратенички состав, Трајко Вељаноски, дека штити злосторничко здружение врз кое е покренато обвинение од страна на државна институција.

dobivaj vesti na viber

-Ти Трајко за безпари се понижуваш да штитиш злосторничко здружение кое има покренато обвинение од официјална институција, имаме предлог од 20 пратеника, да го избереме Талаџ Џафери за претседател, во овој момент имаме 67 пратеници, ти немаш мнозинство и најдобро е да си станеш од фотељата некој друг да дојде на твое место, рече Мисовски.

Мисовски исто така го обвини спикерот Вељаноски дека два дена по ред го крши Деловникот на Собранието и му порача веднаш да го прекине овој циркус и да се избере нов претседател на Собранието.

– Цел ден вчера го кршите Деловникот, и денеска исто, не се случило никогаш до сега координатор да побара било каков предлог, а тој да не се стави на гласање. Престани со овој циркус, имаме предлог од 20 пратеници, да избереме претседател на Собрание. Нашиот пријател Талат Џафери е предложен за претседател. Талат Џафери ли ќе ја федерализира Македонија, па вие го гласавте за министер за одбрана, рече Мисовски и при тоа запраша кого штити спикерот Вељановски со ваквите постапки.

Виктор Јованов

Би можело да ве интересира

Протоколите за пристапување на Финска и на Шведска во НАТО на дневен ред на седница на Собранието

(ВИДЕО) Џафери се налути и се закани дека ќе го распушти Собранието бидејќи немаше кворум: Ова не може да се толерира

Кристијан Ландов

Ристески: Ни мртов нема да гласам за ова, да ви се мочам во предавничкиот договор

Во Собрание спречена тепачка меѓу Апасиев од Левица и Костовски од СДСМ

Владата ги осудува нецивилизираните напади во Собранието од страна на опозицијата

(ВИДЕО) Јарески од ВМРО-ДПМНЕ истури црвена боја на говорницата во Парламентот

Горан Наумовски