Министрите немаат вина, смета Груби за тетовската трагедија и додава дека не треба да се прифатат оставките

Од:

Вицепремиерот Артан Груби, смета дека не треба да се прифатат оставките на заменик министерот и министерот за здравство.

„Тоа што беше објавено во медиумите го прочитав. Очигледно станува збор за несреќен, трагичен случај за кој сите изразуваме повторно сочувство. Очигледно истрагата го потврди тоа во кое се сомневавме, дека се работи за еден трагичен настан во кој загинаа сограѓани. Согласно тоа мислам дека и одлуките на премиерот се совпадливи со извештајот. Оставките на директорите се неотповикливи, оставките на министрите беа доставени до Владата. Согласно извештајот и истрагата, очигледно е дека немаат никаква одговорност“, рече Груби.

Би можело да ве интересира

Се размислува за задолжителна вакцинација, мерките со кои работодавачи требаше да тестираат вработени се повлечени

Кристијан Ландов

ВМРО-ДПМНЕ: Груби и Владата ја фрлаат државата во вештачка криза со издигнување на спорот со Бугарија на ниво на безбедносно прашање

А1он

Груби – Гир: Спорот со Бугарија треба што поскоро да се реши, време е за старт на преговорите

Филипче: Се разгледуваат мерки кои нема да ги загрозуваат работните места на граѓаните

Мери Јордановска

Двајца од повредените во автобуската несреќа денеска се транспортираат во Македонија

Мери Јордановска

ПЦР тестовите за невакцинираните работници ќе ги плаќаат работодавачите

А1он