Министерството за здравство информира дека нема заболени граѓани од антракс

Од:

Во однос на информациите по медиумите дека кај добитокот во делови од Република Северна Македонија се појавила заразата антракс, Министерството за здравство информира дека нема заболени граѓани од антракс во нашата држава.

Оттаму велад дека ситуацијата внимателно се следи и се постапува високо стручно по најсовремени светски протоколи.

Преземени се сите потребни мерки за превенција со профилакса од Антракс, се наведува во соопштението на Министерството за здравство.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Филипче: На денот на изборите ќе биде сосема безбедно да се гласа

Ана Ололовска

Филипче: Се подготвуваат капацитети за есен – целосно е завршена инсталацијата за кислород во монтажната болница

Ана Ололовска

Нападнат лекар од тетовската Клиничка болница

Ана Ололовска

Филипче: Целосно ги реновиравме хируршките сали на Клиниката за ортопедски болести при ТОАРИЛУЦ

Ана Ололовска

Филипче: За првпат преку IPA 3 инструментот, средства за унапредување на здравствениот систем во нашата земја

Ана Ололовска

Филипче: Охридската болница е позната по својата експертиза

Ана Ололовска