Министерството за правда демантира дека набавило кафемат вреден над еден милион евра

Од:

Министерството за правда ги демантира информациите дека набавило кафемат во вредност од над еден милион евра.

dobivaj vesti na viber

– Станува збор за грешка на веб-страницата на Бирото за јавни набавки, кое по реакција на Министерството е коригирана, велат од Министерството.

Министерството за правда, појаснуваат, има склучено договор со фирмата „Медикал маркетинг“ ДООЕЛ за годишна набавка на кафе во вредност до 60 илјади денари (без ДДВ).

– Кафематот за кој се пишува дека чини над милион евра е добиен од истата фирма на користење без надомест, односно Министерството нема трошоци за него и ќе биде вратен по истекот на договорот. Вредноста не мора да биде искористена во целост доколку вредноста на доставеното кафе е помала од истата, односно колку ќе се потроши толку ќе се плати за една година, при тоа да не се надмине износот од договорот, посочуваат од Министерството.

Би можело да ве интересира

Реакција на Министерството за правда за штрајкот на Независниот синдикат на Управата за водење на матични книги

Тупанчески тврди дека фактурата за сместувањето ја добил на 24. март пред да отпатува, а тогаш бил втор ден во Палермо

Тупанчески и натаму контра Етичкиот кодекс: За Палермо тврди дека платил сам, ама докази нема

Тупанчески не покажува како е платено навивањето во Палермо, Фетаи не одговара како стигна до ВИП-ложа

Кристијан Ландов

Правда ја смени спорната формулација „негативнo мислење’ во Законот за навреда и клевета

Катерина Павлова-Николовска

Маричиќ ја најави кампањата „Има решение“: Медијацијата е побрза и поекономична постапка

А1он