Министерот Филипче ќе одржи состанок со Комисијата за заразни болести

Од:

Министерството за здравство соопшти дека денеска, во 13 часот, министерот за здравство, Венко Филипче, ќе одржи состанок со членовите на Комисијата за заразни болести, претставници на локални Центри за јавно здравје и претставници на Министерството за внатрешни работи.

Целта на состанокот, како што се посочува, е заедничка координација за делување во општините кои се детектирани како жаришта на коронавирусот.

На состанокот ќе се дискутира за начинот и ефективноста на спроведување на актуелните мерки на терен, како и организација и спроведување на можни дополнителни мерки. Анализите и заклучоците од состанокот ќе се достават како предлози до Владата и Кризниот штаб за утврдување на следните чекори на делување, стои во соопштението.

Би можело да ве интересира

Османи бара да се продолжи рокот за регистрација за гласање на лицата во изолација

А1он

Бројот на активни случаи на Ковид-19 во Скопје и натаму опаѓа

А1он

168 нови случаи на Ковид-19, починале три лица

А1он

Додева: Нема прекин на терапијата, што во услови на Ковид-19 е голем успех

Ана Ололовска

Со чаршав низ прозор избегале двајца турски мигранти од државен карантин, едниот позитивен на Ковид-19

Мери Јордановска

Во Свети Николе расте бројот на заразени со коронавирусот

Ана Ололовска