Милошоски: Власта го користи притворот за тепање и малтретирање

Од:

Некој влијаел врз обвинителството да го смени мислењето и да покрене обвинение за Вељаноски за случувањата од 27 април 2017, рече Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ на распрвата за имунитетот на поранешниот претседател на Собранието, во рамки на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања.

Тој додаде дека власта е во спрега со обвинителството и притворот го претвора во казна наместо мерка за претпазливост, за тепање и малтретирање и понижување, алудирајќи на вчерашните случувања во затворот во Шуто Оризари.

Милошоски обвини дека се прави пресметка со политички противници, нарачки за одземање имунитети и притвори за тепање на поранешни министри.

„Ова е нарачан случај за власта да ги прикрие своите неспособности. Собранието да покаже дигнитет и да ги надмине нарачките на власата, односно да не се одземе имунитетот“, побара Милошоски.

Галена Николовска-Ризвановиќ

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: ИКТ индустријата со импозантни резултати, Мицкоски смета дека е недоволна владината поддршка

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Снемува вакцини, а најавените од Филипче и Заев никако да стигнат

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Заев го штитеше Мијалков додека му беше потребен

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Костовски: Заев за една година исплатил 350 илјади евра за хонорарци, а можел да купи 7 болнички возила

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Рашковски како и Ден Дончев и Лидија Димова поднесоа оставка, ама потребна е одговорност и судска разврска

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Угостителите остануваат без работа, фирми тонат, а Шилегов на градски товар става 175 лица преку ЈСП

Ана Ололовска