Мијатовиќ: Неприфатливо е прислушување на новинари

Од:

Претставникот на ОБСЕ за Слобода на медиумите, Дуња Мијатовиќ, денеска повика на брза истрага за прислушувањето на македонските новинари.

“Прислушување и следење на новинари е неприфатливо. Ова само дополнително ја слабее веќе загрозената слобода на медиумите”, изјави Мијатовиќ.

Дел од новинарите од СДСМ добија транскрипти од прислушуваните разговори.

“Ова е тешка повреда на правата на новинарите да ја завршат својата работа и да ги заштитат своите извори. Ова мора да се испита во брз, транспарентен и независен процес, а нарачателите на прислушувањето мора да бидат изведени пред лицето на правдата”, рече Мијатовиќ.

Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиумите потенцира дека ќе ги набљудува случувањата.

Би можело да ве интересира

ОБСЕ: Клучно е да се зајакне лидерската улога на жената

ОБСЕ и Советот за етика во медиумите ги објавија првите Насоки за етичко известување на онлајн медиумите во Северна Македонија

Шведска го презема претседателството со ОБСЕ

Ана Ололовска

Османи најави блиска соработка со двете претседателства на ОБСЕ – шведското и полското

Северна Македонија ќе претседава со ОБСЕ во 2023 година

Жарко Настоски

Кандидатурата на Македонија за претседавање со ОБСЕ на министерскиот состанок во Тирана

Ана Ололовска

Leave a Comment

ten + eleven =