Мијалков немал покачена температура пред да влезе кај Русковска

Од:

Пред да влезе во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција вечера, на поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков, му била измерена температура и таа не била висока. Според протоколите за работа, на влезот се мери температура на сите, а исклучок не бил ниту Мијалков кој исчезна во неделата вечерта, а се појави вчера со објаснување дека бил во самоизолација поради температура од над 40 Целзиусови степени и сомневање дека се заразил со коронавирусот.

„А1он“ го праша Обвинителството дали на ексдиректорот Мијалков на влезот му била откриена покачена телена температура.

„Температурата што му била измерена на обвинетиот на влезот во зградата ги задоволувала критериумите согласно протоколите за влез во институциите“, одгворија од Обвинителството.

Министерот за здравство Венко Филипче денес рече дека нема информации дали Мијалков е тестиран за коронавирус и дали самоизлоацијата ја пријавил во Државниот санитарен и здравствен инспекторат. На прашањето дали е можно вторпат во рок од три месеци да се зарази со вирусот, како што е случајот на Мијалков, Филипче одговори дека болеста има многу непознаници има многу специфични случаи, но науката се уште не дала одговор на тоа прашање.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Осум години затвор за Сашо Мијалков во случајот „Трезор“

Кристијан Ландов

Пресудата за „Трезор“ ќе биде објавена идната недела

Жарко Настоски

Мијалков да се ослободи од обвинение, побараа неговите адвокати

Мијалков во Лондон не договарал набавка на опрема за УБК, тврди неговата одбрана

Катерина Павлова-Николовска

Филип и Александар Мијалков: Не е точно дека сме претепале момче – нападнат беше наш пријател, ние ја смирувавме ситуацијата

Нападнат синот на Влатко Мијалков, натепаниот скопјанец му го демолираше возилото

Ландов