Мицкоски се сретна со американската амбасадорка, ѝ пренесе дека е загрижен од корупцијата во власта

Од:

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, денес заедно со секретарот за меѓународна политика на партијата, Тимчо Муцунски, остварија средба со амбасадорката на САД во земјава Кејт Мари Брнз, соопшти ВМРО-ДПМНЕ. Според најголемата опозициска партија, на средбата се разговарало за „актуелните случувања и предизвици важни за државата“.

„Како акутен проблем од страна на Мицкоски беше посочен високиот степен на корупција и криминал присутна во највисоките структури на власта“, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Мицкоски ја посочил и „злоупотребата на европското знаменце како што е законот со кој се дозволува извоз на цвет од марихуана каде се штити директно бизнис интереси на врвот на власта“.

Околу спорот со Бугарија, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ја истакнал потребата за прифаќање на резолуцијата која е во собраниска процедура и која ги содржи црвените линии во насока на заштита на идентитетот, јазикот и историјата. Мицкоски ја истакнал и потребата за реформи во повеќе области, како и проблемите поврзани со економијата, како што е невработеноста, растечката сиромаштија и рушење на стандардот.

„Соговорниците ја потврдија заложбата за развивање на соработката и посветеноста кон реализација на стратешките интереси“, додаваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

Мицкоски: Цената на струјата реално поскапува за нови 15% нето вредност

А1он

Алтернатива: Благодарност до Мицкоски, но ние сме дел од еден друг процес

А1он

Директор на основно училиште во Теарце ја вработил ќерката, ДКСК бара поведување на прекршочна постапка

А1он

Мицкоски по средбата со Ахмети: Предвремени избори час поскоро, во преговорите со Бугарија да не се коленичи

А1он

Мицкоски очекува Македонија да почне преговори со ЕУ во декември

Кристијан Ландов

Мицкоски: Ако Кастриот Реџепи верува во иднината за која зборува требаше да се појави на седницата на која требаше да се гласа за недоверба на владата

Ана Ололовска