Мицкоски очекува Македонија да почне преговори со ЕУ во декември

Од:

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски очекува Македонија да ги отпочне преговорите со Европската унија. Тој одново ги искритикува барањата на Бугарија, за кои кажа дека немаат врска со европска иднина и вредности.

dobivaj vesti na viber

„Јас очекувам Македонија да ги започне преговорите со ЕУ за повеќе од недела дена. Тоа го заслужи, не само затоа што се направени односно ненаправени од страна на Владата, туку поради тоа што го направи македонскиот граѓанин и Македонија и заслужија почеток на преговори. Ова е крајно време, ЕУ на дело да ги покаже на дело време вредностите и да ги напушти оние хегемонистички барања на источниот сосед, кои немаат врска со европска иднина и вредности, туку се барања за два-три века во минатото, а не два-три века во иднината“, кажа Мицкоски.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски прифатил Бугарите да ни ги пишуваат учебниците, дека имаме бугарско потекло

Ана Ололовска

Мицкоски повика на протест: Прифаќањето на предлогот значи бугаризирани да влеземе во ЕУ

Кристијан Ландов

ВМРО-ДПМНЕ: Генчовска ги разобличи лагите на Ковачевски, француски предлог е ист

СДСМ: Мицкоски да созрее, покажува дека нема државнички капацитет

А1он

Мицкоски: Барам веднаш, ако е толку добар предлогот Владата да го објави на нејзината страна

А1он

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски е ист како Заев, им го продолжува мандатот на судиите и јавните обвинители за да може да продолжи со криминалот