Мицкоски на средба со Орбан: Поддршката од Унгарија на Македонија е доказ за вистинско пријателство

Од:

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска заедно со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во Будимпешта оствари средба со Претседателот на пријателската партија, ФИДЕШ и премиер на Унгарија Виктор Орбан информираат од ВМРО-ДПМНЕ.

– На средбата беа констатирани одличните и пријателски односи меѓу двете партии, и стана збор за реализација на стратешките цели на Македонија. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски се заблагодари на поддршката од Унгарија на Македонија посочувајќи дека тоа е доказ за вистинско пријателство, изразувајќи надеж дека таа поддршка ќе продолжи имајќи го во предвид фактот дека Унгарија наредната година го презема претседателствувањето со Европската Унија. Воедно на средбата беше направен пресек на соработката и работата на двете партии во насока на размена на искуствата кои се користат при изработка на програмата на ВМРО-ДПМНЕ за наредните избори. Воедно беше разговарано за идни проекти и планови за развој кои би се реализирале веднаш по промената на власта во Македонија, се наведува во соопштението од партијата.

Би можело да ве интересира

Мицкоски: Да се игнорира идејата на ДУИ за избирање претседател на државата во Собранието

Катерина Ѓуровски

Пред неколку години четвртина бурек со јогурт беше 50, сега е 120 денари, Мицковски до СДСМ за просечната плата

Костовски: МВР да одговори кој е улогата на Мицкоски во скандалот со тепањето полицаец

Ќе го завршиме автопатот Кичево-Охрид до 2026 кога ќе дојдеме на власт ветува Мицкоски

Тошковски: Известен е обвинител, брзо да се расчисти случајот со полицаец кој нападна колега

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Каевски: Шефот на обебзедувањето на Мицкоски тепа полицајци, ВМРО-МВРО на дело

Катерина Ѓуровски