Мицкоски до Ковачевски: Не бегај од дебата, ајде да ги соочиме аргументите за договорот за изградба на коридорите

Од:

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски после денешната средба во Сојузот на стопански комори на Македонија со работна тема „Актуелните економски состојби и предизвиците пред инфраструктурните проекти и инвестиции“ одговараше и на новинарски прашања.

Мицкоски беше запрашан дали очекува премиерот Димитар Ковачевски да ја пријати неговата отворена покана за јавна дебата за договорите за коридорите 8 и 10-Д, при што посочи Ковачевски да не се крие и да не бега од Македонија, како што направи со актуелното долго патување, туку да се врати и пред македонската јавност да дискутираат за суштината на договорите.

Истакна дека суштината на овие договори е болна за сите генерации, дури и за оние кои не се родени.

„Јас многу пати во изминатиот период сум го повикувал, еве и оваа прилика ја користам да излеземе заедно пред македонската јавност, да дебатираме за суштината на договорите, бидејќи таа суштина ќе биде болна за сите генерации и оние кои што се неродени. Нека не се крие, нека не бега од Македонија. Знаеме дека е на подолго патување, на спринбринг патување, нека се врати, нека дојде да излеземе пред македонската јавност и да дебатираме. Ако ме убеди и ако ја убеди македонската јавност, тогаш опозицијата манипулира, како што тие љубат напати да речат во своите изјави од коалицијата ДУИ-СДСМ, но ако јас го разубедам, тогаш очекувам да понесе одговорност“, рече Мицкоски.

Би можело да ве интересира

Мицкоски: Сценариото на оската ДУИ – СДСМ и структури од поранешното раководство во ВМРО-ДПМНЕ нема да помине, уставни измени под бугарски диктат нема да има

Предраг Петровиќ

Муцунски: Претседателот Мицкоски ја има мојата целосна поддршка да ја предводи партијата до победа на следните избори

Предраг Петровиќ

Ковачевски – Лајчак: Со следниот чекор, Северна Македонија да го задржи европскиот курс

Предраг Петровиќ

Ковачевски на работен ручек на високo ниво на Светскиот eкономски форум

Мицкоски: Власта со измените на Кривичниот законик се спрема за опозиција

Ковачевски за кривичниот законик: Казните се од комунистичко време, ги направил Дарт Вејдер, намалувањето е во согласност со ЕУ

Орце Костов