Мицкоски: 20 илјади ученици не следат настава зошто немаат лаптоп компјутери

Од:

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на меѓународниот ден за образование порача дека власта системски го уништува образованието и дека 20 илјади ученици не следат настава зошто немаат лаптоп компјутери.

„Меѓународниот ден на образованието нашата држава го дочекува со: 20 илјади деца кои не следат настава затоа што немаат компјутери; штрајк на матурантите; „реформи од Финска” кои не се од Финска, а кои се туркаат на сила и без консензус; со обид да се укине предметот историја како посебен предмет; со ниту еден универзитет кој е на Шангајската листа од 1000 најдобри универзитети во светот и со образование кое е политизирано, наместо професионализирано.

Сето ова не го ветија, ама го остварија. А од ветеното ништо не исполнија. Со ваква власт нема иднина. Образованието системски се уништува. Наша е иднината и ние заедно ќе се избориме“ истакна Мицкоски.

Би можело да ве интересира

Сајкоски: Власта ги загрози животите на граѓаните со ненабавката на вакцини, потребна е одговорност

Ана Ололовска

Сајкоски: Љубчо Георгиевски заеднички и координирано со Заев како коалициони партнери го правеле планот

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Фирмата на Николовски зема кеш без да издава фискални, а УЈП трет ден молчи и не реагира

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Што правел Мијалков 40 минути откако се пријавил во ЈО и дали намерно е пуштен за да направи театар пред камерите

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Единствената средба во „Мериот“ за која знаеме е таа на Заев – Мијалков

Катерина Павлова-Николовска

Тодоров до Мицкоски: Додека јас се борев против Заев, ти градеше хидроцентрали – оди си

Кристијан Ландов