Мицевски: Зошто ни е мислење од Комисија кога истото не се почитува

Од:

Комисијата за мандатно-имунитетни прашања го разгледа барањето за притвор на експретседателот на Собранието Трајко Вељаноски од Основниот суд Скопје 1. Комисијата 2 дена расправаше по основ на точката. На крајот Комисијата со 4 гласа „за“ и 4 „против“ не му го одзеде пратеничкиот имунитет на Вељаноски.

Во извештајот стои дека Комисијата не зазема став, па прашувам, ако комисијата не зазеде став и пратениците не беа убедени дека треба да му се земе имунитетот, зошто е потребата да дискутираме по истата. Или пак која е потребата да имаме комисии кога работата се завршува тука, изјави вечерва од собраниската говорница координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски.

Со резултат 4-4 имунитетот на Вељаноски останува. Барам да се тргне точката од дневен ред. Би ве замолил добро да размислите и барањето да се тргне од дневен ред, додаде Мицевски.

Виктор Јованов

Би можело да ве интересира

Костадинова: Мицевски нападна пратеничка, тој е дел од насилничката матрица на ВМРО-ДПМНЕ

Катерина Павлова-Николовска

Мицевски: Заев со шверцерско гласање си купи привиден мир

Катерина Павлова-Николовска

Мицевски: Бараме тргање на точки од дневен ред за закони кои што не поминале во матичните комисии

Мицевски: Заев јавно се заканува на опозициски пратеници

Жарко Настоски

ВМРО-ДПМНЕ: Воведувањето на пет потпретседатели во Собранието ќе значи дополнителни трошоци во буџетот

Жарко Настоски

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да го поддржиме Џафери, лошо управуваше со Собранието во минатото

Жарко Настоски