Мицевски: Во Собранието да дојдат Заев, Димитров и Османи и да реферираат за македонските црвени линии и за што се преговара

Од:

„Денес не е ден кога треба да се зборува за други теми во Собранието на Република Македонија.

Денеска е ден за протести и будење на Македонија.

Македонија не задолжила сите и македонци и турци и албанци, бошњаци, срби, роми и сите останати граѓани на нашата земја.

Вчера беше понижувачки ден за македонскиот народ, македонската држава и македонските национални интереси.

Вчера беше ден кога целата македонска јавност беше сведок на најсервилното интервју во изминативе триесет години од било кој политичар“, вели Никола Мицевски, координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ.

„Никој досега на ваков начин не ја клекнал на колена Македонија и македонскиот народ.

Вчера Зоран Заев ја понижи Македонија. Вчера Зоран Заев наместо македонските интереси ги застапуваше бугарските интереси и со полно право нашиот народ е бесен и се чувствува понижен.

Денес е ден кога приоритет треба да бидат македонскиот народ и Република Македонија кои што како никогаш досега се загрозени од овој човек кој што е спремен на се, на штета на националните интереси.

Денеска треба да се повикаат во Собранието Зоран Заев, Никола Димитров и Бујар Османи, ако треба и на затворена седница, да се поразговара за македонските црвени линии и да бидеме информирани како пратеници што е тоа што преговара и што се е спремен Зоран Заев да продаде од македонската држава.

Дополнително, како Пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ повикуваме денеска, македонскиот народ да се обедини на над партиски протест со почеток од 18:00 часот од СЦ „Борис Трајковски“ кој ќе заврши пред Владата, заради пандемијата со КОВИД 19 , замолуваме на почитување на мерките и протоколите за заштита“, изјави Никола Мицевски, координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Каде се ветените вакцини од Грција и Бугарија?

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на Заев со специјалци тепа луѓе на карневал кои го исмеваат лошото владеење на СДСM

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ нема да ги признае резултатите од пописот

Искра Манојлоска

ВМРО-ДПМНЕ: Дури Македонија тоне во сиромаштија и сме последни што набавуваме вакцини, Заев троши пари за нови советници во кабинетот

Ана Ололовска

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Ако на Шилегов му требаа 3 години за ограда на мостот кај стариот театар, колку децении ќе му треба за нов мост?

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Љутков: Власта на СДСМ е најголема опасност за УНЕСКО, инсистираме на итни оставки

Ана Ололовска