ВМРО-ДПМНЕ поднесе закон за целосна амнестија на лицата осудени за настаните од 27 април 2017 година во Собранието

Од:

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата денес во Собранието на Република Македонија ќе поднесе Предлог на закон за амнестија на лицата осудени за настаните од 27-ми април 2017 година, рече Никола Мицевски, координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ.

„Овој Предлог на закон го поднесуваме и е резултат на иницијативата и заедничката заложба на адвокатите Јанаки Митровски и Драган Пешевски и целата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата.

Многу важно е да се напомене дека овој Предлог на закон е само продолжение на претходниот Закон за амнестија кој е донесен во декември 2018 година, но со една голема и суштинка исправка, а тоа е надминување на селективноста и селективната правда која што произлегуваше од законот донесен во 2018та година.

Напоменувам, со овој закон ќе бидат опфатени сите осудени лица за настаните од 27 април, без исклучок“, вели Никола Мицевски, координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ.

„Како пратеници од Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата се надеваме дека мнозинството ќе го поддржи, прифати и ќе гласа за овој Предлог на закон бидејќи во спротивно, доколку не го стори тоа, ќе покаже и докаже дека за нив, селективноста е на прво место, владеењето на правото и правдата во Македонија ги нема никаде“, додаде Мицевски.

Би можело да ве интересира

Дали повратници од ИСИС и членови на нарко кланови не се на листата на „Безбеден град“ прашува ВМРО-ДПМНЕ

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Талевски: Десет дена молк по тешката хаварија на БЛОК 3

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Митева: Дали Ветон Груби купува, а Артан Груби плаќа?

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Стоилковски: Дали и зошто борци- повратниците од Сирија и Ирак, доброволци во ИСИС и Ал Каеда, не се на листата Безбеден Град?

Горан Наумовски

ВМРО-ДПМНЕ и Левица со 4.000 амандмани и ги блокираа законите за покачување на платите во судството

Собранието ги донесе законите за Собранието и за амнестија

Ана Ололовска