Меморандум за соработка меѓу УКИМ, МОН и Дракслермаер Македонија

Од:

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Министерството за образование и наука и Дракслермаер Македонија денеска ќе потпишат Меморандум за соработка.

Со Меморандумот се овозможува стипендирање на 15 студенти од Машинскиот факултет при УКИМ.

Меморандумот ќе го потпишат ректорот на УКИМ, проф. д-р Велимир Стојковски, министерот за образование и наука Спиро Ристовски и претставникот Дракслермаер Македонија, Ѓорѓи Тренкоски.

Би можело да ве интересира

Адеми бара настава со физичко присуство, онлајн настава ќе дозволи само ако биде принуден

Кристијан Ландов

Пад од 23.6 отсто на запишани средношколци во десет години, намален е и бројот на основци и студенти

Ана Ололовска

Независниот синдикат за образование бара здравјето на работниците да има приоритет во владините протоколи

А1он

Хакирана веб-страницата на Министерството за образование и наука

Ана Ололовска

Дополнет Конкурсот за стипендии за постдипломски студии во странство

Ана Ололовска

Над 80 проценти од младите во ЕУ имаат основни или над основни дигитални вештини, кај нас 64

Ана Ололовска

Leave a Comment

15 − 5 =