Меморандум за проектот за обнова на екосистемот на Преспанското езеро

Од:

Министерот за животна средина и просторно планирање Абдилаќим Адеми и швајцарскиот амбасадор Стефано Лазарото денеска ќе потпишат меморандум за разбирање за спроведување на проектот за обнова на екосистемот на Преспанското Езеро.

Проектот ќе се реализира во текот на наредните шест години од страна на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП), во соработка со Министерството за животна средина и просторно планирање и општина Ресен.

Финансиската поддршка на проектот е во вредност од пет милиони швајцарски франци, обезбедена од страна на Швајцарската агенција за развој и соработка.

Би можело да ве интересира

Серија земјотреси го тресат преспанскиот регион

А1он

Силен земјотрес ноќеска ги вознемири граѓаните на Преспа

Орце Костов

АУЕ-ФОН со еко-акција „МЛАДИТЕ ЗА ПРИРОДАТА“, за подигнување на свеста за заштита на животната средина

А1он

САД продолжуваат со работата за еколошки и дипломатски решенија за поздрава планета

А1он

Бугарија и Албанија почнаа примена на договорот за еколошка соработка

А1он

Еколошки активисти блокираа четири моста во Лондон

А1он