„Медиум Објектив“: Продолжува штрајкот на локалните и регионалните медиуми

Од:

Од денеска локалните и регионалните радиодифузери ќе ја прекинуваат програмата со аудиовизуелна содржина „Штрајк“ на секој реален час по пет минути.

Како што информираат од Здружението на регионални и локални медиуми „Медиум Објектив“ од денеска исто така ќе прекинат и да следат настани од дневно информативен карактер во локалната заедница во која емитуваат програма.

Во дописот до Владата, велат дека се барала средба на која би се дискутирало околу актуелната лоша состојба на регионалните и локалните радиодифузери.

„Дополнување на членот 102 од Законот за ААВМУ со наш конкретен предлог и измена и дополнување на одредени членови во Законот за медиуми и Законот за ААВМУ во делот на формулата за плаќање на дозволата, во делот на висината на казнените одредби и во одредени уредби кои произлегуваат од законската регулатива“, се наведува меѓу нивните барања.

Тие наведуваат дека Владата долго време ги игнорира нивните барања за ослободување на 50% од плаќањето за надоместок за дозволата за 2022 година кои ја плаќаат радиодифузерите кон Регулаторното тело. Регулаторот веќе безбеди 50% а остатокот се чека на одговор на Владата.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Владата да каже за каков хибриден напад обвинуваат и зошто не бил спречен

ОН: Новинарката на Ал Џезира убиена е од израелски оган, бараме кривична истрага

А1он

Почнаа преговорите за решавање на проблемите на регионалните и локалните радиодифузери

А1он

„Доста е, не се согласувам да се носат срамни одлуки “ – Александра Теменугова од ИКС повика на протест во 19 часот пред Влада

Орце Костов

„Франција ти благодарам, но не“ – министерот за локална самоуправа, Горан Милевски го одби предлогот на Макрон

Орце Костов

(ВИДЕО) Ковачевски: Предвремените избори нема да ги решат проблемите на граѓаните

Ана Ололовска