Маж од Кочани чувал нелегален пиштол и муниција дома – полицијата дознала и му извршила претрес, приведен е

Од:

45-годишен маж од Кочани нелегално чувал пиштол и муниција во својот дом. Полицијата добила информација дека мажот поседува оружје без дозвола и добила судска наредба да изврши претрес во неговиот дом.

Претресот е извршен вчера, при што полицајците пронашле пиштол Црвена Застава како и 50 куршуми.

Во официјалната информација од МВР се вели:

„ На 18.05.2023, полициски службеници од ОВР Кочани го лишиле од слобода Р.Н.(45) од Кочани. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени пиштол „Црвена застава“ калибар 7.65 мм и 50 куршуми калибар 7.65 мм за кои не поседувал дозвола.“

Тој бил задржан во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна кривична пријава.

Би можело да ве интересира

Георгиевски: Палевски направи весник специјално против мене, беше пријател на Црвенковски, Верушевски, Димовска, Костов

Ковачки: Системот „Безбеден Град“ го лоцирало возилото со кое била киднапирана Вања на 24 и 25 ноември во Маџари и на 27 ноември на најобезбедуваната локација кај хотелот Александар Палас

Предраг Петровиќ

Расчистен се случајот со киднапирањето во Карбинци, нема кривично дело соопшти МВР

Катерина Ѓуровски

Македонската полиција експресно пронајде криминалец баран меѓународна потерница, според германската БКА – ова е сјаен пример за успешна меѓународна полициска соработка

Обвинителството не бара притвор за адвокатот на Палевски, но ги продолжува проверките дали бил инволвиран

Александар Тодески

Ковачевски за Мицкоски: Прикривање на докази е кривично дело, ако ги има, треба да ги достави до МВР или ОЈО