Маринакис: Другата страна не ги почитува основните работи, односно името на земјата, која не се вика Македонија, туку Северна Македонија

Од:

Другата страна не се придржува ни до основните работи, не ги почитува основните прашања, како што е името на земјата која не се вика Македонија, туку Северна Македонија, рече портпаролот на грчката Влада Павлос Маринакис на денешниот редовен брифинг со новинарите, јави дописничката на МИА од Атина.

Маринакис уште еднаш ги повтори грчките позиции, упати критики до СИРИЗА поради инсистирањето меморандумите да бидат ратификувани во Парламентот и порача дека засега, нема да се случи тоа бидејќи се преговарачко оружје за грчката страна.

-Од моментот кога постојат некои преговарачки оружја што сè уште се на маса, едно е пристапните преговори, пристапниот процес на Северна Македонија во Европската Унија што е опишано во едно од трите меморандуми, очигледно не продолжуваш напред, чекаш и бараш од другата страна да ги почитува, прво основните работи, односно како се вика оваа земја. Не се вика Македонија, се вика Северна Македонија, според Договорот од Преспа. Па во продолжение гледаш како ќе продолжиш, рече Маринакис во однос на меморандумите.

Повтори дека иако Нова демократија беше „против лошиот Договор од Преспа“ и гласаше против како опозиција, тогаш објасни дека „ако се изгласа и ратификува ќе треба да се имплементира“.

На новинарско прашање дали официјална Атина ќе преземе конкретни чекори на следниот НАТО самит во јули во случај да не се почитува Договорот од другата страна, Маринакис рече дека не треба да се брза, ќе почекаат да видат како ќе се развиваат работите, но и посочи дека „премиерот има покажано дека не прави ни најмала отстапка во суверените права и националните интереси на земјата“.

Би можело да ве интересира

Пеколен одмор во Грција: Се повеќе мртви туристи, температура над 45 степени

Предраг Петровиќ

Жена почина во Полихроно: Во несвестна состојба била извлечена од морето

Германците пресметаа: Одморот во Хрватска е поскап отколку во Шпанија, Грција и Португалија

Речиси четворица од десет Грци сметаат дека Договорот од Преспа е неповолен

Исчезна 16-годишно девојче од Атина, последен пат е видена во неделата

Турист од САД е пронајден мртов на остров во близина на Крф, во Грција исчезнаа уште тројца туристи