Македонија денеска го презема претседавањето со ОБСЕ

Од:

Македонија денеска го презема годишното претседавање со Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ).

„Голема одговорност и чест е да го преземеме претседавањето со ОБСЕ во 2023 година. Нашата цел ќе биде да се фокусираме на самите принципи на завршниот акт на Хелсинки, во интерес и потреби на народот“, рече шефот на македонската дипломатија и нов Претседателот на ОБСЕ Бујар Османи.

Османи рече дека планот на ОБСЕ е да им пружи помош на населението погодено од конфликтот, но и на другите на кои им е потребна, бидејќи задача на организацијата е да ги ублажува кризите и да го поддржува мирот.

Би можело да ве интересира

Дипломатски синдикат: Османи да се справи со малверзациите и кај другите амбасадори за кои има сознанија

Орце Костов

Најчевска до Османи: Мојот сопруг поднесе оставка во Прага поради неписмениот лакеј на Ахмети

Орце Костов

Ковачев контра Османи во европарламентот: Во Македонија има 120.000, а не 3.500 Бугари

Орце Костов

Активиран е „Московскиот механизам“ на ОБСЕ

Северна Македонија, Црна Гора, Косово и Албанија ја основаа Западнобалканската четворка

Горан Наумовски

Дабиќ: Османи го партизира МНР со конзули и измислени позиции за национални координатори

Орце Костов