„Македонија блокира“ утре ќе протестира во Охрид пред домовите на пратениците кои гласаа за уставните измени

Утре граѓанската иницијатива „Македонија блокира“ на која и се придружија повеќе организации заедно со политичката партија Единствена Македонија, со организиран превоз ќе носи демонстранти во Охрид за да протестираат пред домовите на пратениците кои гласаа за уставни измени, Сашо Василевски и Љубен Арнаудов.

Според закажаниот план, објавен на Фејсбук страницата на „Македонија блокира“ автобусот за Охрид треба да тргне утре во два часот попладне. За место на поаѓање е определена локација пред Соборниот храм во Скопје.

Пред неколку денови, со запалени свеќи и патриотски песни, демонстранти организирани од партијата Единствена Македонија, протестираа пред домот на пратеникот Крсто Мукоски во Вевчани, кој во Собранието исто така гласаше за почнување на процесот за уставните измени.

Би можело да ве интересира

Варвициотис: Нова демократија во наследство го доби лошиот Договор од Преспа

Француски „Репортер“: Преспа, рај на дива природа во срцето на Балканот

Ципрас до Мицотакис: Сега е добар Договорот од Преспа?

Татјана Ташкова

Мицотакис: Однесувањето и соработката на соседите ќе го оценат нивниот пат кон ЕУ

Охрид нема да ги врати ингеренциите, туку дивоградбите ќе ги руши заедно со Владата

Татјана Ташкова

Државата ќе урива во Охрид, оти градоначалникот не може да се справи со дивоградбите

Кристијан Ландов