„Македонија блокира“ ќе го блокира патот Охрид-Струга: Сите Макеонци имаме должност да се бориме да го одбраниме името

Од:

„Македонија Блокира“ соопшти дека вчера одржале „сенароден македонски протест“ во Прилеп заедно со здружението „Прилепски бранители“, а за денес најавија блокада на патниот правец Охрид-Струга кај Мислешево во периодот од 13 до 16 часот.

Како што известија, со овие активности „Македонија Блокира“ започнува со најавените протести и блокади надвор од Скопјее.

– „Македонија- Блокира“ го реафирмира својот став дека во овој момент сите национални и патриотски сили имаат обврска единствени и сплотени да се борат против уставните промени со кои се брише се што е македонско. Сите ние како Македонци имаме света должност, сплотени и единствени, да се бориме македонците да не бидат избришани од светската мапа на нации, да се бориме да го одбраниме името, идентитетот, историја и традицијата на македонскиот народ. Оваа битка ќе биде решена со спречување на промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори со еден услов, а тоа е избори без Зоран Заев како премиер. Оваа борба е света должност и затоа Македонија ќе победи, велат тие.

Би можело да ве интересира

АНАЛИЗА: Ревизија во општина Струга – сметката блокирана од 2010 година!

Ана Ололовска

„Охрид СОС“: Наместо стопирање на урбанистички хаос, новиот закон за легализација носи намалување на казните

Кристијан Ландов

Охрид нема повеќе пари за уривање, големите дивоградби останаа нечепнати

Кристијан Ландов

Заев со лидерите на земјите од НАТО на прием кај кралицата Елизабета

Татјана Ташкова

Кинескиот удел во македонската 5Г мрежа е проблематичен, Владата ќе реагира

Илир Мета и Талат Џафери одблизу следеа спасувачка акција во Драч