Лустраторите прогласија двајца советници за кодоши

Од:

Двајца актуелни функционери од владеачките партии денеска се прогласени за кодоши од страна на Комисијата за верификација на фактите. За нив е донесено решение дека дека соработувале со тајните служби.

dobivaj vesti na viber

Едниот е Македонец, актуелен советник во општината Гази Баба, а другиот Албанец кој бил советник во општина Боговиње.

Сите членови на Комисијата, освен еден кој бил воздржан, гласале за прогласување на овие функционери за соработници на тајните служби.

Имињата на двајцата советници ќе бидат објавени на интернет страницата на Комисија за лустрација во рок од три дена.

Би можело да ве интересира

Несими: Мојата лустрација имаше политичка позадина

Ана Ололовска

Поништувањето на лустрацијата влезе во собраниска процедура и ги раскара пратениците

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Џафери: Не го видов законот, но немам проблем со укинување на лустрацијата

Габриела Димковиќ-Мишевска

(ВИДЕО) Кирацовски: Нема да ме изненадат илјадници амандмани за лустрацијата

Габриела Димковиќ-Мишевска

Калеска-Ванчева: Најавата за блокада на поништувањето на лустрацијата доказ дека во ВМРО-ДПМНЕ ништо не е променето

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ заглавија на укинување на лустрацијата

Габриела Димковиќ-Мишевска