Лукаревска: Жестоко ќе реагираме на секоја навреда, непримерен збор и потценувачки гест кон секоја жена од која било партија

Од:

Како ќе наближува денот на изборите, еднакво пропорционално ќе засили говорот на омраза и на сексистичките коментари. Тоа вознемирува, но нема да не обесхрабри, истакна заменик претседателката на СДСМ Сања Лукаревска, на осмомартовскиот марш на СДСМ, што се одржа денеска во Кавадарци.

Лукаревска порача дека социјал-демократките, жестоко ќе реагираaт на секоја навреда, на секој непримерен збор и потценувачки гест кон секоја жена од која било партија.

– Тоа ни доликува, тоа му доликува на Социјал Демократскиот Сојуз на Македонија. Затоа и станав дел од него. Говорот на омраза не е наша политичка култура. Нема да молчиме зашто злото не се победува со молчење. Навредите и заплашувањата само ја мобилизираат нашата храброст – порача заменик претседателката на СДСМ Сања Лукаревска, од осмомартовскиот марш на СДСМ во Кавадарци.

Би можело да ве интересира

Лукаревска: За неколку дена ВМРО-ДПМНЕ погазија многу ветувања, надежта почна да исчезнува

Филипче: Привилегирани поединци на сметка на запоставување на мнозинството членови нема да има

Деспотовски: Покренавме бран на промени во СДСМ, ја враќаме моќта кај луѓето

Спасовски: Програмата на Владата е далеку од ветувањата на ВМРО-ДПМНЕ, различна од се она што го говореше

(ВИДЕО) СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ ги излажа граѓаните, нема поништување на Преспанскиот, нема промена на Преговарачка рамка

Филипче: Потребна е промена на организациската поставеност за поголемо вклучување на членовите

Предраг Петровиќ