(ВИДЕО) Локвенец: Со блокирањето на законот за одбрана, ВМРО ДПМНЕ го кочи членството во НАТО

Од:

ВМРО-ДПМНЕ да престанат со деструктивното однесување и ситно партиските политики и да дадат поддршка на законот за одбрана, кој е клучен за членството на земјава во НАТО, порача пратеникот Хари Локвенец, од собранискиот прес центар.

„Свесното блокирање на пратениците од ВМРО ДПМНЕ, може да испровоцира ново вето во Грција и Македонија да ја врати децении назад. Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ да престанат со игрите на ситното политикантство, бидејќи нивното однесување е одамна прочитано од страна на граѓаните. Ги повикуваме да се свестат и дадат поддршка. Порачуваме дека нема да дозволиме напредокот да биде закочен. Мислам дека освен еден член кој се однесува на името на Армијата, се друго консензуално е договорено. Не гледам проблем законот да не биде донесен“, рече Локвенец.

Тој додаде доколку не ја добијат поддршката од опозицијата ќе обезбедат мнозинство од 80 пратеници со кои би се донел законот до крајот на мандатот на овој парламентарен состав.

Не одговори, конкретно дали за законот има поддршка од независната група на ВМРО ДПМНЕ, но рече дека очекува консензус по ова прашање, со кој ќе се овозможи полноправно членство во Алијансата.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Вознемиреноста на Вангеловски, познат како Јово превара е логична, нема спас за криминалците

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Трибина Млади 20-24: Исплатени се над 340 милиони евра кон земјоделците, инвестираме во земјоделството

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Локвенец: ВМРО-ДПМНЕ има долг од 8 милиони евра, граѓаните нема да им дозволат пак да ја крадат државата

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ја потврди автентичноста на бомбата за мафијата на Заев, тој бил премиер и врховен судија

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Локвенец: ВМРО-ДПМНЕ се закопа, неуспешниот обид за конструкција со неовластени снимки покажува зошто мораше да се донесе Законот за ЈО

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Шахпаска: За 2,5 години просечната пензија ја зголемивме за над 1.700 денари, а социјалната помош за 300%

Ана Ололовска