Локализиран пожарот во атарот на селото Речане, Гостиварско

Од:

Пожарот кој што денеска избувна на територијата на Општина Гостивар во атарот на селото Речане е ставен под целосна контрола и е локализиран, информира директорот на ЦУК Стојанче Ангелов. Тој додаде дека останати се само два крака кои што само чадат, но, не се забележува горење.

-Благодарение на интервенцијата на лицата од Национални шуми пожарот е локализиран. Откажана е операцијата на гасење на овој пожар со хеликоптер на МВР. Нема потреба од употреба на авионите на Дирекцијата за заштита и спасување. Верувам дека во следниот период лицата од Национални шуми целосно ќе го изгаснат овој шумски пожар, којшто избувна околу пладне, изјави Ангелов.

Инаку, пожарот е видлив од регионалниот пат Гостивар – Кичево – Охрид, наспроти каменоломите покрај патот, што предизвика повеќе јавувања на 112, наведуваат од ЦУК.

Би можело да ве интересира

ЦУК: Активен е еден пожар кај месноста „Мала Река“ во општина Студеничани

ЦУК: Во последното деноноќие имало 10 пожари на отворено

ЦУК: И покрај дождот вчера имаше три пожари на отворено, сите се изгаснати

Штипскиот пожарникар е во добра здравствена состојба

Во тек е акција за извлекување на штипскиот пожарникар на планината Серта, кој претходно беше исчезнат

Предраг Петровиќ

ЦУК: Во последното деноноќие имаше 39 пожари, од кои активни се шест