Локализиран пожарот кај Пасјак, во пехчевско проширување на огнената стихија

Од:

Локализиран пожарот кај маалото Пасјак во делчевското село Нов Истевник од каде на 2 август започна и серијата пожари кои зафатија повеќе населени места во делчевско и пехчевско. Натчовечки напори на луѓето кои деноноќно гаснеа ја победи огнената стихија од распространување низ населбите и селата кој гравитираат со планината Средна.

Според информациите од самиот терен во пожарот опожарени се неколку куќи опфатени на терен каде немало безбеден пристап, но повеќето од маалата во близина се спасени.

Во гаснењето учествуваа екипа ловџии, мештаните од селото, полицијата, армијата, пожарникарите, шумарската служба, шумската полиција и неколку против пожарни единици од Бугарија и Словенија.

Борбата со стихијата продолжува кај селата Тработовиште и Вирче, а според првични проценки досега е опожарена површина од 44,5 километри квадратни.

Во однос на пожарите во пехчевско, забележано е повторно проширување на огнената стихија. Ситуацијата како што велат од терен е неповолна, а граѓани се организираат и заминуваат за гаснење на пожарот.

Би можело да ве интересира

Локализиран голем пожар кај пречистителната станица за отпадни води во Кочани

Ана Ололовска

Пожар до темел изгоре четири бараки во Гостивар, осум семејства останаа без дом

Катерина Павлова-Николовска

Пожар во училиштето „Ферид Бајрам“ во Скопје

Катерина Павлова-Николовска

Интерактивна визија во рамки на манифестацијата ,,Вапцарови бранувања” утре во Делчево

А1он

Пожар во стовариште во кумановска фирма, едно лице почина

А1он

Изгорел покривот на опожарена куќа во Гевгелија

Ана Ололовска