Локален совет за превенција на општина Чаир: Засилени мерки за справување со Ковид 19

Од:

Вчера во општина Чаир претставници на МВР присуствуваа на седница на Локалниот совет за превенција на тема „Потреба за почитување на мерките на Министерство за здравство и комисијата за заразни болести на граѓани на подрачје на општина Чаир“, со цел подигање на свеста на граѓаните.

Како што информира МВР, на седницата биле донесени повеќе заклучоци меѓу кои зајакнување на соработката на општина Чаир со Кризниот штаб и Министерството за внатрешни работи – Полициската станица од општа надлежност Бит пазар. Исто така, членовите на Локалниот совет за превенција на општина Чаир побарале од Министерството за внатрешни работи преземање на засилени превентивните мерки, зголемено присуство на реонските полициски службеници и санкционирање на лицата кои не се придржуваат кон мерките донесени од Владата.

СВР Скопје периодов одржува кординативни средби со претставници на стопанските субјекти како што се сопственици на угостителски објекти, одговорни лица на зелените пазари претставници од обложувалници, маркети, банки преземајќи превентивни мерки со укажување на потребата за придржување на мерките и протоколите донесени од Владата.

Министерството за внатрешни работи известува дека активностите ќе продолжат се додека е во важност Одлуката на Владата на Република Северна Македонија со цел подигање на јавната свест.

Би можело да ве интересира

16 членови на Работнички заразени со коронавирус, ракометното првенство пред прекин

А1он

Во Скопје 598 заразени лица, 51 нов случај денеска

А1он

183 нови случаи на Ковид-19, петмина починати

А1он

Спасовски: Современ, регионален пристап, заедничка стратегија и конкретни мерки за делување во справувањето со новите безбедносни предизвици

Ана Ололовска

Несторовска именувана за државна секретарка во МВР

Ана Ололовска

Извештај на ИЈЗ: Зголемен број тестирања, новозаболени и починати

Ана Ололовска