Бошкоски: Храброста да се каже вистината е прогресивен и потребен чекор во македонската политика

Од:

Лидерот на Обединети за Македонија и поранешен министер за внатрешни работи, Љубе Бошкоски, вечерва се огласи преку Фејсбук со коментар околу последните случувања поврзани со Бугарија и со интервјуто на премиерот Зоран Заев за бугарската агенција Бгнес, кое предизвика многу реакции и полемики.

„Храброста на политичарите да ја кажат вистината е прогресивен и потребен чекор во македонската политика,“ напиша Бошкоски и додаде:

„Демократијата бара различни мислења, ставови како и дебати на битни теми.

Но, неминовна и ноторна потреба е да се реши една работа која со децении се пролонгира (проблем кој го влечат повеќето екс-ју републики).

Да се отворат архивите на УДБА и да се види кој кодошел на Белград.

Можеби, тие што сега најмногу креваат врева ќе се најдат на списоците…“, напиша Бошкоски на Фејсбук.

Би можело да ве интересира

Бербок: Договорената промена на Уставот да не се користи во натпреварот за популарност или да добивка на изборите

Македонската телевизија не се емитува во Бугарија, Ковачевски ќе бара одговор од МНР зошто

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Таткото на киднапираниот Самоил: Нудиме парична награда за било каква информација – 20 дена не знаеме каде е

Анита Петровска Рајковиќ

30 дена притвор добија двајцата вмешани во киднапирањето на внукот на Љубе Бошкоски

Анита Петровска Рајковиќ

Вишо обвинителство бара Мијалков да се ослободи за „Тортура“ – жалбата на колегите од ОЈО да се одбие

Обвинителството потврди: две лица имаат информации за киднапирањето на внукот на Љубе – се бара притвор

Анита Петровска Рајковиќ