ВИДЕО: Лила Филиповска на распит кај Русковска за „Рекет“

Од:

Водителката Лила Филиповска пристигна во Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција. каде што треба да даде изјава во истрагата за „Рекет“.

Како што дознава А1он Лила Филиповска го привлекла вниманието на обвинителката Вилма Русковска откако биле забележани големите позајмици кои му ги дала на Бојан Јовановски.

Неофицијлано, водителката во два наврати префрлала на сметка на Боки 13 или на фирма која е поврзана со него по 20 илјади евра.

Обвинителството за организиран криминал испитува дали парите што Филиповска ги дала како позајмица на Боки 13 се од земениот „Рекет“, кој тој го изнудил од Орце Камчев. Тие ќе проверуваат и како илјадниците евра завршиле на сметката од Филиповска, односно дали се нејзини, и доколку се ќе се бара како се стекнала со нив.

Водителката Филиповска беше во автомобилот на Боки 13 кога полицијата го приведе на граничниот премин „Богородица“. „А1он“ веќе објави дека првоосомничениот во случајот „Рекет“, Боки 13, се обидел да избега од државава заедно со уште четворица, а бил лоциран според базната станица во близина на Гевгелија и запрен на пасошка контрола.

Би можело да ве интересира

Боки 13 поднел кривични пријави против функционери и бизнисмени

А1он

Бојан Јовановски поднесува кривични пријави за најмалку 30 лица

Ана Ололовска

Бојан Јовановски во Обвинителството ќе продолжи со поднесување кривични пријави

Ана Ололовска

Нова снимка за Мицкоски: Се борам да ваквото СЈО не помине, автоматски неговиот најголем предмет, тој ‘Империја’

Кристијан Ландов

Нова аудио бомба открива дека Мицкоски се среќавал со Орце Камчев: Мене ме имаат сликано како влегувам таму

Ландов

Дуковски: Јовановски поднесе кривични пријави за измама, изнуда, лажен исказ, можеби торутира и несовесно лекување

А1он