Левица за висококатниците во Ѓорче Петров: 240 милиони профит на сметка за бетон, загаден воздух и руиниран водоснабдителен систем

Од:

Во сабота, (17.02.2024) на вонредна седница, советниците од ДПМНЕ во Советот на Општина Ѓорче Петров изгласаа катастрофален ДУП за градска четврт С3 16.

Со овој ДУП ќе се дозволи изградба на:

-21 кат (1 објект),
-18 ката (1 објект),
-16 ката (4 објекти),
-14 ката (два објекти)
-11 ката (6 објекти)
-9 ката (7 објекти),
-6 ката (1 објект)
-5 катници (9 објекти)

Дополнително, постои опасност да се изврши загрозување на трасата на главниот железарски цевковод Ф1600 со кој се врши водоснабдување на северниот дел на градот Скопје. Имено, во склоп на објект на Алкалоид таканаречената Лафома минува главниот железарски цевковод кој претставува основна водоснабдителна артерија на северниот дел на град Скопје. Во дворот на Лафома се наоѓаат и затварачи на делница од главниот железарски цевковод.

Исто така во непосредна близина се наоѓа и бунарското подрачје Лепенец.

Реализацијата на овој ДУП за градски четврт С3 16 е прикриен од страна на градоначалникот Стојкоски со изградба на училиште, а реално носи потенцијален профит на инвеститорите од 240.000.000 евра.

Шефот на урбаната мафија Стојкоски – наместо да го реши проблемот со водоснабдувањето на Ѓорче Петров потенцијално го загрозува водоснабдувањето на северниот дел на град Скопје!

ДУП за градска четврт С3 16 е доказ за интерес коалицијата ДПМНЕ – СДС, потпишана од тандемот Стојковски – Бочварски на штета на жителите на Ѓорче Петров, се наведува во соопштението од Левица.

Би можело да ве интересира

Ванковска: Санкциите кон Русија најскапо ги платија ресенчани

Орце Костов

Мисајловски: Сплотени, сите заедно од Шуто Оризари порачуваме дека на 24 април победува Силјановска Давкова

Орце Костов

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски ниту еднаш не го нападна, ниту искритикува ДУИ, тие се сијамски близнаци

Ванковска од Битола: Ние припаѓаме на Европа, но не и на Европската унија

Катерина Ѓуровски

Апасиев: Од тука тргнуваме, тргнуваме за да не застанеме и да ги истераме како црв од јаболко

Левица: Бугари во Устав е предавство, на денешен ден започна бугарската фашистичка окупација на Македонија