Левица: Почнува изградбата на спорната 17-катница во непосредна близина на болницата „8 септември“

Од:

Иако се уште нема јавна информација за издадена Дозвола за градба, веќе започнува оградувањето и подготовка на просторот. Работниците им потврдија на нашите активисти дека навистина станува збор за изградба на спорниот објект и дека инвеститор е фирмата на Фатмир Етеми информираат од Левица.

– Левица веќе реагираше дека објектот доби невалидно позитивно конзерваторско одобрение за градба, откако првото беше одбиено бидејќи оваа парцела се наоѓа во заштитено подрачје на зградата-споменик, поранешна “Воена болница“.
Дополнително е спорна е и малата оддалеченост од бензинска станица, како и целото решение кое ќе доведе до урбанистички хаос во овој дел на населбата. Советот на Општина Карпош изгласа одлука за стопирање и ревизија на овој план, но градежните моќници останаа глуви на сите повици на Левица, граѓанските здруженија и жителите на Карпош, за прекин на изградбата. Градоначалникот Јакимовски, ја занемари вољата на Советот и дозволи парцелизација на земјиштето, со што ја отвори можноста за реализација на планот. Левица Карпош ќе ги искористи сите расположливи опции за да го блокира и овој обид за узурпација на урбаното живеење и самоволие на урбаната мафија, се вели во соопштението од Левица.

Би можело да ве интересира

Левица: Изборниот систем сите нас нè краде, ние сме ускратени за најмалку два мандати

Апасиев: Некои битки мора да ги водиме повеќе од еднаш, за да можеме да победиме

Јакимовски од ГРОМ го призна поразот, апсолутната власт според него носи девијации и ретроградни процеси

Горан Наумовски

Број на пратеници: ВМРО-ДПМНЕ 59, ДУИ 19, СДСМ 18, ВЛЕН 13, Левица 6 и ЗНАМ 5

Орце Костов

ВМРО-ДПМНЕ со голема предност пред СДСМ, покажуваат бројките на партијата

(ВИДЕО) Мециновиќ: Изборниот молк речиси да не важеше за никој освен за Левица

Горан Наумовски