Левица: Негрижата на институциите може да ја доведе во прашање безбедноста на користење на Велешкото Езеро

Од:

Дали Велешкото Езеро е пред еколошка катастрофа и дали му се заканува негово уништување? Советниците на Левица – Велес денес го посетија езерото „Младост“, кое повеќе од две недели е прекриено со непозната материја чиј состав сè уште не е утврден, се вели во соопштението на Левица.

„Бараме од надлежните институции, Центар за јавно здравје, Републички инспекторат за животна средина, Општина Велес, Институт за јавно здравје, да ја информираат јавноста која е причината за ваквата состојба на Езерото Младост; да потврдат дали водата на Езерото е безбедна за негово користење, како и да преземат мерки со кои би се подобриле квалитетот и изгледот на водата во Езерото“, велат од партијата.

Би можело да ве интересира

Мециновиќ до ДПМНЕ и ЗНАМ: Вие сте партии на олигархијата како и СДС

Левица: Ромите континуирано се најдискриминираната етничка група

Левица: Нови задолжувања, буџетскиот дефицит расте, јавниот долг сè потешко се сервисира

Левица: Нема крај на партиските вработувања – ДПМНЕ изгласа дополнителни 10 вработувања во Општината поради 2 пензионирања

Левица: Две години од Францускиот предлог – Остануваме единствени против бугаризацијата на Македонија

Левица: Туристичката населба Претор без вода за пиење – одговорност мора да има