ЛДП: Власта во заминување да не си игра со егзистенцијата на вработените во „Македонски железници“

Од:

„Шести ден патничките и товарните возови во Македонија не сообраќаат поради протестот на вработените во „Македонски железници“, кои бараат исплата на јануарската плата, а штети трпат и патниците и компаниите.

Ова е уште еден доказ како власта во заминување си поигрува со егзистенцијата на вработените во МЖ и воопшто со достоинството на човечкиот капитал во Република Македонија.

Последното случување во „Македонски железници“ е еклатантен пример за тоа како новите локомотиви, за кои беа платени 25 милиони евра – пари на граѓаните, беа набавени исклучиво за сликање и промоција на врхушката на ВМРО-ДПМНЕ пред медиумите, без притоа за истите да има инфраструктура која ќе може да ги валоризира нивните перформанси.

Го повикуваме менаџментот на МЖ да се однесува транспарентно и професионално, да не подлегнува на политички притисоци и да најде начин час поскоро го реши проблемот. Пред да замине од премиерската функција, Емил Димитриев да издвои средства од буџетот за покривање на загубите на МЖ и исплата на редовни плати за вработените“, соопштуваат од ЛДП.

„Заврши времето на понижување на работниците и нивниот труд. Човечкиот капитал ќе биде еден од врвните приоритети на новата влада, од која дел ќе биде и ЛДП“, се вели во соопштението на Партиијата.

Би можело да ве интересира

Милевски: Ако си се сакаат, нека си се земат, ЛДП на таква свадба нема да присуствува

Ана Ололовска

Заев: Чекорот на ЛДП направен во овој момент го сметам за удар врз СДСМ

Кристијан Ландов

Пратениците на ЛДП ќе делуваат самостојно во Собранието

Ана Ололовска

Викенд без ДДВ е проект на ЛДП, тврдат од партијата

Ана Ололовска

ЛДП: Младите либерали ги предизвикаа врсниците да направат маска и да се заштитат од Ковид-19

Ана Ололовска

ЛДП: Одлучивме на изборите да коалицираме со нашиот досегашен партнер СДСМ

Ана Ололовска