Лажен јавен обвинител измамил кавадарчанка, па и зел 200 евра

Од:

Вчера во 10.40 часот во ОВР Кавадарци, 62-годишна жена од Кавадарци пријавила дека била измамена од едно лице за сума од 12.000 денари.

dobivaj vesti na viber

Според пријавеното, лицето ѝ се јавило, се претставило дека е Јавен обвинител од Скопје и дека против нејзиниот син наводно се водела судска постапка.

Како што е пријавено, лицето и побарало 300 евра за да му помогне на нејзиниот син во судски процес, а откако му кажала дека ја има само наведената сума, лицето се согласило и побарало парите да му ги пушти по такси возило во Гевгелија, по што го прекинало контактот со неа.

Се работи на расчистување на случајот по што ќе следи соодветна пријава, најави полицијата.

Би можело да ве интересира

Приведени разбојници на подрачје на Бит Пазар

Ана Ололовска

Приведен крадец во Скопје

Ана Ололовска

ВИДЕО: Приведен измамник кој лажел повозрасни лица за да им изнуди пари

Ана Ололовска

Приведен дилер во Охрид, пронајдена дрога

Ана Ололовска

Приведени дрвокрадци во ресенско

Ана Ололовска

ВИДЕО: Запленети над 200 метри кубни бесправно исечени дрва, кривични пријави за пустошење на шума и кражба

Ана Ололовска