Кумановски Голф падна во Вардар, се трага по патниците

Од:

Автомобил со кумановски регистарски таблички кој се движел на патот од селото Желино кон Тетово паднал во реката Вардар. Поради брзината, длабочината и заматеноста на водата, возилото во еден дел од речното корито е носено по течението, по што пропаднало во јаз и не се гледало информираат од Центарот за управување со кризи.

dobivaj vesti na viber

– Во моментот не може да се одреди дали во возилото имало луѓе и каква е состојбата со истите. Оперативниот центар на ЦУК веднаш оставри комуникација и координација со МВР – СВР Тетово, ТППЕ Тетово, Брза помош Тетово и ДЗС. МВР веднаш испратија нуркачки екипи од специјалната единица и тие се веќе на пат кон с.Желино, додека Дирекцијата за заштита и спасување праќа сопствени екипи за спасување од поплави кои се со седиште во Велес. Во момент сме информирани дека возилото со помош и поддршка од градежни машини е извлечено надвор од длабоките води на речното корито и при првичен преглед визуелно внатре не се гледаат луѓе-патници. Претпоставки се дека во возилото имало патници, но што се случува со истите ќе се утврди со истрага се вели во соопштението од ЦУК.

Би можело да ве интересира

40-годишник од скопско пронајден мртов на градилиште

Катерина Павлова-Николовска

Тело пронајдено во скопското село Орман

Катерина Павлова-Николовска

18-годишник од Кочани е крадецот на возилото на Итната помош

Приведен арачиновец поради закани кон вработени во интернет портал

Малолетник се застрелал чистејќи пушка

Катерина Павлова-Николовска

Пронајдено украденото возило на Итната помош во Кочани

Катерина Павлова-Николовска