Кумановка измамена за 2.300 евра

Од:

Повозрасна кумановка пријавила во полицијата дека била измамена за сума од 2.300 евра, соопшти денеска СВР Куманово.

Шеесет и седумгодишната жителка од кумановско село пријавила дека му платила пари на лице кое ѝ ветило дека ќе издејствува да се укине пресудата за нејзиниот син кој се лекувал на психијатрија.

– Според пријавеното, во текот на февруари 2021 година лицето и се јавило и ѝ понудило да и помогне, односно дека може да издејствува да се укине пресудата за нејзиниот син, кој бил на задолжително лекување во психијатриска болница во Скопје. Откако се договориле, таа од февруари до април во неколку наврати ги предала парите на лицето, по што веќе не можела да стапи во контакт со него и се посомневала дека била измамена, се наведува во соопштението на полицијата.

СВР Куманово презема мерки за расчистување на случајот.

Би можело да ве интересира

Илиевски: Дислокација на монтажната гаража во центарот на Куманово

Предраг Петровиќ

Кумановец и скопјанец пријавиле во полиција дека биле нападнати во одделни случаи

Ана Ололовска

Продолжува постапката против лицата кои осквернавија гроб вршејќи тешка кражба во Куманово

Ана Ололовска

Мургашанска: Учениците до скоро следеа настава во училници под вода, а не се во функција поради опасност од струен удар

Ана Ололовска

Приведен крадец од Скопје

Ана Ололовска

Приведен скопјанец баран со потерница

Ана Ололовска