Кумановец почина откако со автомобил удрил во паркиран автобус

Од:

Педесетгодишен кумановец почина по здобиени повреди откако со неговиот автомобил удрил во паркиран автобус кај село Доброшане, соопшти денеска СВР Куманово.

– Вчера околу 20:30 часот во СВР Куманово било пријавено дека на регионалниот пат Куманово-Свети Николе, во село. Доброшане, Kумановско, Г.И.(50) од Куманово, управувајќи патничко возило „алфа ромео“ со кумановски регистарски ознаки, изгубил контрола и удрил во паркиран автобус на превозно претпријатие. Во несреќата, Г.И. се здобил со тешки телесни повреди, по што бил пренесен во болницата во Куманово каде набргу починал, информираше полицијата.

На сообраќајката интервенирала и противпожарната служба од Куманово, пренесе денеска Регионалниот центар за управување со кризи Куманово од каде бележат техничка интервенција на тешка сообраќајна несреќа на судир помеѓу патничко возило и автобус, каде едно лице им подлегна на повредите и го загуби животот.

– Интервенирано е во временски период од 20:55 до 21:20 часот со едно противпожарно возило и четворица пожарникари, пренесе РЦУК Куманово.

Увид на местото извршиле екипа од СВР Куманово и Јавен обвинител, по чија наредба телото било дадено за обдукција.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Сообраќајка во Автокоманда: Тешко повреден малолетник, возачот е во бегство

Сообраќајка во Велес: Автомобил удри во пешак, повредениот заврши во болница

Тројца повредени во сообраќајка кај село Лешок

Ана Ололовска

Двајца тешко повредени во сообраќајка на патот Струмица-Берово

Ана Ололовска

Шестмина повредени од кои еден потешко во судир на два „голфа“ на патот Скопје-Тетово

Ана Ололовска

Возачот кој ја предизвика сообраќајката кај Штип бил во алкохолизирана состојба

Ана Ололовска