Кривични за тројца вработени на ДУТ, го оштетиле буџетот на Универзитетот за пет милиони денари

Од:

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство Тетово поднесе кривична пријава против Р.Ф., раководител на Центарот за информатички технологии при Државниот универзитет во Тетово (ДУТ), М.В., советник за информатички и компјутерски технлогии при ДУТ и Ѓ.А., соработник за за информатички и компјутерски технлогии при ДУТ, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „несовесно работење во службата“.

Според Финансиската полиција, Р. Ф., М. В. и Ѓ.А. несовесно постапувале во вршењето на своите овластувања и должности со што го оштетиле Буџетот на ДУТ за пет милиони денари.

-М.В. и Ѓ.А. на 22 декември 2016 година, по добиена наредба од Р.Ф., потпишале и потврдиле прием, имплемантација и овозможиле плаќање на Интегриран информациски систем кој потоа воопшто не бил ставен во функција. Со тоа предизвикале штета врз Буџетот на ДУТ во вкупен износ од 5.009.188 денари, информира Финансиската полиција.

Би можело да ве интересира

Кривична пријава за поранешниот градоначалник на Зелениково и уште шест лица за злоупотреба на службената положба

Ана Ололовска

Ќе се вештачат проневерите од 2,4 милиони евра во ФФМ

Маја Илиевска-Пачемска

Приведени дваесетмина бизнисмени и сметководители од Тетово и Гостивар, испумпале над 1 милион евра од општините

Ана Василевска

Откако ги прошета обвинителствата, кривичната пријава за фалсификат во ФФМ одбиена како застарена

Кривични против сметководителката што допишувала нули, против експретседателот на ФФМ Ѓорѓиоски и уште 23 лица, проневериле 2,4 милиона евра

Маја Илиевска-Пачемска

Најмалку 10 лица ќе одговараат за криминалот од над 4,5 милиони евра во ФФМ